Dlaczego leczyć bezdech senny?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieleczony bezdech senny może powodować poważne choroby takie jak:

  1. Choroby układu sercowo-naczyniowego spowodowane niedotlenieniem i niedokrwieniem mięśnia serca.
  2. Cukrzycę typu 2 oraz insulinooporność.
  3. Nadciśnienie tętnicze.
  4. Zaburzenia rytmu serca
  5. Udar mózgu.
  6. Upośledzenie libido oraz impotencja.
  7. Otyłość

Oprócz poważnych chorób bezdech powoduje inne uciążliwe konsekwencje:

  1. Zwiększone ryzyko wypadków. W wyniku senności i ciągłego zmęczenia osoby z bezdechem sennym zasypiają podczas jazdy często powodując wypadki samochodowe. Równie często ludzie cierpiący na bezdech senny ulegają wypadkom w pracy.
  2. Powikłania podczas operacji chirurgicznych. Ludzie z bezdechem sennym mogą być bardziej narażeni na powikłania okołooperacyjne, ponieważ po podaniu środków uspokajających oraz leżąc na plecach, mają problemy z oddychaniem. Pamiętaj, żeby przed operacją poinformować lekarza o bezdechu sennym.
  3. Napięte relacje z bliskimi. Głośne chrapanie zakłóca sen najbliższych. Brak odpowiedniej ilości snu powoduje rozdrażnienie i ostatecznie może zakłócić relacje z najbliższymi. Często osoby z bezdechem lub ich bliscy czują się osamotnieni, ponieważ są zmuszani do spania w różnych pokojach.

Na czym polega diagnostyka

Lekarz specjalista podczas wizyty dokona wstępnej oceny Twojego stanu zdrowia na podstawie pogłębionego wywiadu oraz symptomów i na tej podstawie podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i/lub leczeniu.

Diagnostyka bezdechu sennego najczęściej obejmuje monitorowanie oddechu i innych funkcji organizmu podczas snu. Najlepszy wgląd w to, co dzieje się z organizmem śpiącego, daje badanie polisomnograficzne.

Prowadzone w trakcie snu badanie polisomnograficzne ma na celu szczegółowe monitorowanie:

  • serca (EKG pozwala wykryć zaburzenia rytmu pracy serca),
  • mózgu (elektroencefalogram obrazuje stadia snu w ciągu danej nocy),
  • oddechu (pozwala określić wzorce oddechowe oraz przepływ powietrza przez drogi oddechowe),
  • ruchów oraz napięcia mięśni,
  • poziomu tlenu we krwi,
  • chrapania,
  • ruchów ciała.

Wszystkie zapisane podczas snu parametry są szczegółowo analizowane przez lekarza specjalistę i na ich podstawie może zapisać terapię.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić badania snu w domu. Służą temu uproszczone urządzenia do domowego diagnozowania bezdechu sennego. Badania takie zazwyczaj obejmują pomiar tętna, poziomu tlenu we krwi, przepływu powietrza i wzorce oddechowe.