Bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny to poważne zaburzenie zdrowia dotykające 4% mężczyzn i 2% kobiet. Bezdech polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu wskutek opadania zwiotczałej tkanki dróg oddechowych. W efekcie powietrze nie dociera do płuc powodując niedotlenienie organizmu oraz zaburzenia snu.

Najczęściej do poradni trafiają pacjenci którzy skarżą się na głośne chrapanie, duszności, częste wybudzanie, złe samopoczucie, senność dzienną oraz po wypadkach samochodowych spowodowanych nagłym zaśnięciem . Niestety wiele osób nie myśli o chrapaniu, jako oznace potencjalnie poważnej choroby. Tymczasem chrapanie, połączone z okresami ciszy, powinno być pierwszym sygnałem, że coś może dziać się z naszym zdrowiem.


Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka.


Nadwaga

Osoby otyłe mają czterokrotnie wyższe ryzyko bezdechu sennego w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała.

Szeroki obwód szyi

Ludzie z szeroką szyją często mają węższe drogi oddechowe. U mężczyzn ryzyko wzrasta, jeśli obwód szyi wynosi powyżej 43 centymetrów. U kobiet ryzyko zwiększa się, jeśli obwód szyi jest większy niż 38 centymetrów.

Zwężone drogi oddechowe

Wąskie drogi oddechowe mogą wariantem anatomicznym budowy ciała lub efektem powiększonych migdałków.

Mężczyzna

Mężczyźni dwukrotnie częściej cierpią z powodu bezdechu sennego.

Wiek

Problem bezdechu narasta z wiekiem.

Występowanie przypadków bezdechu w rodzinie

Nadużywanie alkoholu lub leków uspokajającyc

Substancje te rozluźniają mięśnie gardła.

Palenie tytoniu

Palacze są trzy razy bardziej narażeni na bezdech niż ludzie, którzy nigdy nie palili. Palenie może powodować stany zapalne i zatrzymywać płyny w górnych drogach oddechowych.

Choroba refluksowa przełyku

zwiększa prawdopodobieństwo bezdechu sennego powodując przerost i rozpulchnienie tkanek miękkich w obrębie gardła.